Menu

Nawigacja

Treść strony

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

  Jak co roku w okresie jesienno-zimowym notuje się w naszym kraju wzrost zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne.  Spośród wszystkich chorób zakaźnych grypa powoduje największą liczbę zachorowań.  Jest ona chorobą towarzyszącą ludzkości od zarania dziejów i należy do tej grupy chorób, których szerzenie się jest ściśle związane z tworzeniem się skupisk ludzkich. Ciągła ewolucja wirusa ma zasadnicze znaczenie dla występowania w ludzkiej populacji corocznych epidemii. Istnieją dowody na to, że profilaktyka poprzez szczepienie ochronne jest swoistym ubezpieczeniem przed nieszczęśliwym wypadkiem jakim jest zachorowanie grypę lub tzw. przeziębienie. Jednocześnie jest to najtańsza i najskuteczniejsza metoda walki z tą chorobą. 
  

Najbardziej charakterystyczną cechą wirusa grypy jest jego zmienność, wyróżniająca go spośród wszystkich znanych tego typu patogenów. Skład szczepionek przeciwko grypie co roku musi być opracowywany zgodnie z wytycznymi  Światowej Organizacji  Zdrowia, ponieważ wirusy grypy ulegają ciągłej mutacji.   
Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zalecają, żeby szczepienia przeciw grypie wykonać jak najszybciej aby zdążyć  przed jesiennym sezonem  infekcyjnym.  Szczepienia to ochrona nie tylko przed samą grypą  ale przede wszystkim przed jej groźnymi powikłaniami.  
Do pierwszych zachorowań dochodzi już we wrześniu, w kolejnych miesiącach zdarzają się one zwykle jeszcze częściej a szczyt przypada na okres od stycznia do marca. Na grypę może zachorować każda zdrowa osoba, najbardziej narażone są dzieci poniżej 5 roku życia oraz osoby z grup podwyższonego ryzyka. Grypa osłabia organizm człowieka i otwiera furtkę do zakażeń bakteryjnych. Objawia się wysoką temperaturą, bólami mięśni i stawów, ogólnym rozbiciem oraz osłabieniem.  
Co trzeci przypadek grypy może przebiegać bezobjawowo ujawniając się dopiero po wywołaniu powikłań (szczególnie groźne jest zapalenie płuc lub mięśnia sercowego). Wszystko zależy od siły i wytrzymałości organizmu.   
 
Bardzo często zwykłe przeziębienie mylone jest z zachorowaniem na grypę.
 
 Rozsądnym i skutecznym zabezpieczeniem przed grypą jest szczepionka, która od kilku już lat chroni również przed szczepem A/H1N1/.

 W sezonie 2017/2018 dostępne będą dwa rodzaje szczepionek. Oba preparaty zawierają antygeny szczepów z grupy A i B.
 

Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Łęczycy

« wstecz

Stopka

Herb

Urząd Gminy Góra Świętej Małgorzaty

Góra Świętej Małgorzaty 44
99-122 Góra Świętej Małgorzaty

tel. +48 24 389 24 00
tel./fax +48 24 389 24 01
e-mail: sekretariat@goraswmalgorzaty.pl

NIP: 775-10-64-174
REGON: 000535379

 

[obiekt mapy] Urząd Gminy w Górze św. Małgorzaty