Menu

Nawigacja

Treść strony

PLENER MALARSKI W GÓRZE ŚWIĘTEJ MAŁGORZATY A.D. 2024

Plener niestety już się zakończył, wiele się działo i mogłoby jeszcze więcej, ale czasu nie starczyłoby na malowanie, a  artystyczny efekt pleneru jest najważniejszy. Sukces tego wydarzenia zawdzięczamy księdzu Mirosławowi Jagiełło, który z naszym kol. Maksymilianem Majewskim zainicjowali ten projekt do realizacji. Także wsparcie materialne i przychylność ze strony wójta gminy, pana Włodzimierza Frankowskiego i proboszcza parafii, ks. Dariusza Bujaka sprawiły cuda. Jesteśmy pod wrażeniem gościnności Gminy Góra Świętej Małgorzaty, Parafii, Strażakom Kołu Gospodyń Wiejskich, a także jej mieszkańców, którzy nas -  artystów karmili i starali się, żeby nam nic nie brakowało. Na obiady zapraszano nas do siedziby Straży Pożarnej i do prywatnych domów - to były prawdziwe przyjęcia i niezapomniane spotkania z serdecznymi gospodarzami!

Trzeba jednak było później spalić te kalorie – nie ukrywam, że trochę  to rozleniwiało i przeszkadzało w tworzeniu.  Artyści w zamian odwdzięczyli się wieloma pracami inspirowanymi niezwykłym otoczeniem i klimatem  starodawnej miejscowości.

Poznanie tego niezwykłego miejsca stało się dla nas artystów z Okręgu Łódzkiego ZPAP  prawdziwym odkryciem i inspiracją dla twórczych działań. Tworzyliśmy więc pod wielkim urokiem  tego, co się dowiedzieliśmy o historii tej gminy. Ze starodawnym istnieniem miejscowości wiąże się piękna legenda, która wyjaśnia nazwę  „Góra Świętej Małgorzaty” i to zaskakujące ukształtowanie terenu – wysokie na 30 m samotne spiętrzenie polodowcowe na mazowieckim płaskowyżu. 

Według tradycji, gdy  podczas wędrówki po świecie Święta Małgorzata przybyła w tę okolice, doznała tu gościny i serdeczności ubogich mieszkańców. W  podzięce więc, wyszła  przed świtem na pole i zaczęła usypywać wzgórze, a zachęceni  przez Świętą Małgorzatę ludzie przyłączyli się do wznoszenia góry. W ten sposób powstało miejsce kultu Św. Małgorzaty. Ta opowieść o  metafizycznych początkach Góry i kościoła zbudowanego ku czci świętej Dziewicy i Męczennicy, są ujęte w formie czterech medalionów namalowanych w zakrystii  kościoła.

Według dokumentów historycznych pierwotna świątynia z 1145 r, a według badań archeologicznych - sięga przełomu pierwszego i drugiego tysiąclecia. Była ona kilkakrotnie przebudowana i posiada cechy różnych stylów, z charakterystyczną kolumnową fasadą. Wnętrze kościoła  zachwyca bogatym, barokowym wystrojem, przepięknym, złoconym ołtarzem z centralnie usytuowaną,  polichromowaną, drewnianą figurą Świętej Małgorzaty, Patronki kościoła. Otoczenie świątyni sprzyja rozmyślaniom i kontemplacji.

Artyści z  zapałem zabrali się więc do malowania, aby uwiecznić charakterystyczne widoki i budynki Góry Świętej Małgorzaty. Ulubionymi motywami obrazów stał się widok Góry z wieńczącymi  ją dachami świątyni, klasycystyczna fasada kościoła i jego wnętrze, dzwonnica, stara plebania, panorama okolicy, studium postaci świętych z otoczenia kościoła. W ciągu kilku dni  powstało wiele prac w  technice olejnej, akrylowej i akwareli. Tak obfity plon pleneru zawdzięczać chyba można kilku czynnikom sprzyjającym twórczej wenie - niezwykle miłe przyjęcie artystów, starożytne miejsce emanujące transcendentnym Pięknem, a nawet pogoda w blaskach słońca.

Niezwykle ważnym było poinformowanie parafian  w kościele, że gmina i parafia goszczą wspólnie grupę artystów z Łodzi. Sprawiło to nam  radość, wzmocniło nasze twórcze działania w zamian za okazywane zainteresowanie mieszkańców gminy i parafii.

Wspólnie spędzony czas w niezwykłym miejscu i w bezpośrednim otoczeniu przyrody, dzięki naszym duchowym opiekunom przyniósł korzyści podwójne – nie tylko pomógł w rozwoju warsztatu, ale też niewątpliwie dodał wartości duchowych, wzbogacił zdolności twórczej kreacji. Złożyły się na to  nasze wspólne filozoficzno-artystyczne  dyskusje, dotyczące  doskonalenia etosu artysty, wspólne modlitwy, a także  możliwość  uczestnictwa 13 lipca w  podniosłych uroczystościach odpustowych wraz z mieszkańcami gminy ku czci Patronki Świętej Małgorzaty. Wtedy miejscowi pierwszy raz mogli obejrzeć znajome motywy swych stron na obrazach łódzkich artystów.

Wszystkie prace  stworzone między 10 a 17 lipca  zostały zaprezentowane w ostatni dzień pleneru, w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej. Na uroczystym wernisażu nasi zacni goście wraz z artystami wspólnie świętowali wspaniały rezultat stworzenia kilkudziesięciu obrazów - część z nich została przekazana dla organizatorów i sponsorów pleneru, jako  najlepsza forma podziękowania za gościnę.

            Serdeczne dziękujemy władzom gminy i parafii Góry Świętej Małgorzaty za tygodniowy pobyt w atmosferze komfortu i beztroski, skupieni jedynie na pracy artystycznej. Przy pożegnaniu, organizatorzy także nie kryli entuzjazmu i zadowolenia z rezultatów pleneru. Ks. Mirosław pożegnał nas pięknymi słowami - że to było Prawdziwe Dzieło Boże!

Możemy więc mieć tylko nadzieję na ponowne zaproszenie do dalszej współpracy.

 

Ewa Tomporek- Fukuoka

 Prezes ZPAP/OŁ.

PLENER MALARSKI

PLENER MALARSKI

Stopka

Herb

Urząd Gminy Góra Świętej Małgorzaty

Góra Świętej Małgorzaty 44
99-122 Góra Świętej Małgorzaty

tel. +48 24 389 24 00
tel./fax +48 24 389 24 01
e-mail: sekretariat@goraswmalgorzaty.pl

NIP: 775-10-64-174
REGON: 000535379

 

[obiekt mapy] Urząd Gminy w Górze św. Małgorzaty